Ošetrovanie hodiniek a starostlivosť

 

Hodinky vyrobené zo zliatiny kovov sú určené len na príležitostné nosenie, keďže kovová zliatina nemá rovnaké vlastnosti a odolnosť ako drahé kovy alebo oceľ. Hodinky vyrobené z kovovej zliatiny sú módnym doplnkom a bežné príležitostné nosenie ich nepoškodzuje a neovplyvňuje ich funkčnosť ani vzhľad. Kovovú zliatinu poškodzuje voda, dochádza ku korózii, preto tieto hodinky nie sú vodotesné. Nami ponúkané hodinky spravidla neobsahujú nikel, napriek tomu sa tieto hodinky neodporúčajú osobám trpiacim alergiou na kovy. Nosenie hodiniek, šperkov a doplnkov vyrobených z kovových zliatin môže spôsobiť kožnú alergickú reakciu. Životnosť týchto typov hodiniek je veľmi dlhá a môžete ju predĺžiť dodržiavaním základných opatrení:

 

•    zabráňte, aby sa hodinky dostali do styku s vodou, parfumom, lakom na vlasy, kozmetickými a čistiacimi prípravkami, spotenou a znečistenou pokožkou,

•    pred spaním a pri športe si hodinky zložte z ruky, aby sa zabránilo poškodeniu a styku s potom,

•    hodinky uschovávajte na čistom a suchom mieste, nevystavujte ich slnečnému žiareniu a vysokým teplotám.

 

Hodinky vyrobené z ušľachtilej ocele sú odolné voči kozmetickým a čistiacim prostriedkom, parfumom a rovnako sú bez problémov znášané aj osobami trpiacimi alergiou na kovy. Kovové časti hodiniek sú síce odolné proti vode a nedochádza k poškodeniu remienka, korózii, ani k zmenám vzhľadu hodiniek, avšak je potrebné dodržiavať pokyny výrobcu a hodinky vystavovať iba takému kontaktu s vodou, ktorý ich nepoškodí a neovplyvní ich funkčnosť.

 

Vodeodolnosť / vodotesnosť hodiniek


Čo znamená vodotesnosť hodiniek?

 

Vodotesnosť hodiniek zabezpečuje, aby sa do vnútra hodiniek (do strojčeka, resp. elektronického systému) nedostala voda z vonkajšieho prostredia, či už voda v kvapalnom skupenstve alebo vzdušná vlhkosť. Vodotesné hodinky sú označované ako WR, t. zn. Water Resistant = odolné voči vode. Tento údaj môže, ale nemusí byť doplnený ďalším číselným údajom, ktorý vie bližšie určiť stupeň vodotesnosti. Informáciu o stupni vodotesnosti je možné nájsť  napr. na viečku (spodná časť puzdra) alebo na ciferníku hodiniek.

 

Stupne vodotesnosti

 

WR – water resistant - vodeodolné alebo vlhkotesné hodinky, ktoré  sa nemôžu dostať do priameho kontaktu s vodou, napr. voda v bazéne, sprche, priamy silný dážď a pod. Takto označené hodinky sa v zásade považujú len za vlhkotesné.

 

WR 3 atm / 3 bar / 30 m - vyšší stupeň vodotesnosti ako WR. V zásade sú takéto hodinky odolnejšie na mierne striekajúcu vodu pri umývaní rúk alebo v daždi.

 

WR 5 atm / 5 bar / 50 m - takto označené hodinky vydržia už aj striekajúcu vodu (napr. pri sprchovaní). V niektorých prípadoch sa uvádza možnosť povrchového plávania v stojatých vodách, no napriek tomu, neodporúčame ho, nakoľko každý pláva iným štýlom a inou rýchlosťou. Pri pohybe ruky s hodinkami pod hladinou vody môže tlak vody vyvolaný pohybom prekročiť normový tlak pre túto triedu vodotesnosti a hodinky by sa mohli poškodiť.

 

WR 10 atm / 10 bar / 100 m - tento stupeň deklaruje, že hodinky by mali bez problémov vydržať nielen striekajúcu vodu pri umývaní rúk či sprchovaní, ale aj bežný dážď, resp. povrchové plávanie či šnorchlovanie.

 

 

Z uvedeného vyplýva, že vodotesnosť deklarovaná pre určitú hĺbku neplatí pre bežné, ale len pre laboratórne podmienky, kde sa hodinky testujú v ideálnom prostredí, a to v nehybnom stave a v pokojnej neprúdiacej vode.

 

Oporúčania pre používanie vodeodolných hodiniek

 

Odporúčame dodržiavať niektoré dôležité pravidlá:

 

•    Korunka hodiniek musí byť  zasunutá na doraz k puzdru, inak sa dovnútra dostane voda a hodinky sa poškodia. Ak je korunka skrutkovacia, musí byť tiež zaskrutkovaná na doraz.

•    Keď sú vodotesné hodinky pod vodou, nesmie sa manipulovať s korunkou alebo s funkčnými tlačidlami.

•    Deklarovaná vodotesnosť je platná pre studenú vodu. Pri vyšších teplotách (napr. sauna, termálny kúpeľ a pod.) sa tesnenie vplyvom zvýšenej teploty rozpína a tesnosť sa výrazne znižuje.

•    Slaná alebo inak agresívna voda, znižuje životnosť hodiniek vrátane tesnenia, a preto je vhodné hodinky po pobyte v takýchto podmienkach dôkladne opláchnuť v čistej sladkej vode.

•    Tesnenie treba pravidelne kontrolovať (termíny nájdete v návode na použitie hodiniek) a v prípade potreby vymeniť. Po každom servisnom zásahu hodiniek spojeným s otvorením puzdra je nevyhnutné výrobcom deklarovanú vodotesnosť potvrdiť tlakovou skúškou. Kvalitné hodinárske servisy by mali disponovať potrebným testovacím zariadením.

 

Na čo sa nevzťahuje záruka?

 

•   Rozbitie skla,

•   poškodenie remienka spôsobené mechanickým poškodením,

•   poškodenie remienka vzniknuté bežným nosením a opotrebením,

•   poškodenie v dôsledku nesprávenho nosenia alebo ošetrovania,

•   zmeny vzhľadu spôsobené bežným opotrebením,

•   zmeny farby kovových častí vyrobených z kovovej zliatiny.

 

Uložiť

UložiťCHCEM ZĽAVU 5% NA E-MAIL

Získajte zľavu 5%, VIP zľavy a darčeky zdarma

Ostať s nami sa oplatí. Každý týždeň žrebujeme jedného z Vás, ktorý získa hodinky zdarma.